Go to Top

İGDAŞ Kombi Bakım Uyarısı

İGDAŞ Kombi Bakım Uyarısı

İstanbul’da kış aylarında artan gaz zehirlenmelerinden dolayı İGDAŞ uyarı yaptı. Karbon monoksit zehirlenmelerinin, gazın kokusuz, renksiz ve tatsız olması sebebiyle sinsi olduğu konusuna değindi. Ortamın havalandırılmaması ve bacanın yeterince temiz olmaması karbon monoksit gazının  içeri dolarak insanların zehirlenmelerine yol açtığını belirtti. Karbon monoksit ve alarm cihazı ile ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Uyku sırasında solunan gazın ölümle sonuçlandığını belirtilen yetkililer, bacalı cihazların bulunduğu yerde uyunmaması gerektiğine dikkat çekti. Menfezlerin kesinlikle iptal edilmemesi ya da işlevselliğinin bozulmaması gerektiği de uyarılar arasında. Zehirlendiğini fark eden kişi ortamı hemen havalandırmalı ve zehirlenen kişileri derhal dışarı çıkarmalıdır. Nefes almayan bir kişiye suni teneffüs yapılmalı ve hiç vakit kaybetmeden 112 acil servis aranmalıdır.

kombi bakım

İGDAŞ Kombi Bakım Uyarısı

Kombi Bakım Uyarısı

Kombilerin düzgün çalışması için İGDAŞ kombi bakım uyarısı ve üreticilerin kullanma kılavuzlarına ve dikkat etmek gerektirmektedir. Montesi düzgün yapılmamış, bakımı iyi yapılmamış ya da bakım yaptırılmamış kombiler zehirli karbon monoksit gazını dışarı vermekte ve zehirlemektedir. Bu durumun ortaya çıkmasının bazı sebepleri vardır. Cihazın yakıcı bölümlerindeki özel sargının iyi sarılmamış ya da tozlu olması. Bacaların tıkanarak temiz hava girişinin sağlanamaması.

Karbon monoksit gazı için renksiz, tatsız kokusuz denilse de bu gazı solumak, baygınlık, mide bulantısı ve soğuk algınlığına benzer belirtiler verir. Bu zehirli gazın fazla solunmasının sonucu ölümdür. Eğer doğalgaz cihazınızın iyi çalışmadığı ya da bakımının tam olmadığını düşünüyorsanız cihazınızın teknik servislerini çağırarak bakım yaptırınız.

Doğalgaz cihazlarının 100 cm2 geçişli atmosfere çıkan havalandırma menfezleri bulunmalıdır. Bu menfezler kesinlikle kapatılmamalı daima açık tutulmalıdır. Menfezin cihaz karşısındaki duvar ya da pencereye açılması önemli bir ayrıntıdır.

Bacalı cihazlar mutlaka iyi çekiş yapan bir bacaya sahip olmalı ve mutlaka bacaya bağlanmalıdır. Bu borular kapı pencere gibi bölmelerden en az 20 cm uzakta olacak şekilde yerleştirilmedir. Boruların ısınan yüzeyleri ile etrafındaki eşyalar arasında en az 50 cm olmalıdır. Denge bacalı cihazların bacaları mutlaka açık havaya bağlanmalıdır. Bulundukları ortamdan havayı alarak çalışan bacalı cihazları bir dolabın içine almak havayı engellemekte ve yanma kalitesini düşürmektedir.

Daha fazla ölümlerin yaşanmaması ve canların yanmaması için lütfen kombi bakımını düzenli yaptıralım ve tüm aksamlarının doğru monte olduğundan emin olalım.

, , , , , ,
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.