Go to Top

Kalorifer Temizleme Uygulaması

Kalorifer Temizleme Uygulaması

Merkezi kalorifer Sisteminde ısınmayan radyatörlere yapılan kalorifer temizleme işlemi.

Bu videoda izlediğiniz merkezi sistemde bulunan ve uzunluğu 4,50 metre olan döküm radyatörün kirlenme sonucu ısınmama sorunu oluşan sistemin tamamı yerine binadaki her daireden ısınmayan tek bir radyatörün temizlenmesi işlemidir. Binada ki kalorifer tesisatının suyu boşaltılarak 10 adet dairenin salonunda bulunan 4,50 metre uzunluğundaki kalorifer peteği makine ve petek temizleme kimyasalı kullanılarak temizlemiştir. Buradaki amaç on yıllar boyu kullanılmış fakat hiç bir bakım yapılmamış tesisatlar da yalnızca peteklere yapılan temizleme işlemi ile ısınmayan peteklerin kaybedilmiş işlevini geri kazandırmaktır. Tesisattan bağımsız olarak yapılan kalorifer temizleme işleminin amacı peteklerin diplerine oturmuş olan katranlı çamur ve kireç tortularının petek içinde tıkanmış olan yolların açılmasıdır.

Bu yapılan işlem geçici bir işlem olmaktadır tesisatın sürekli sirkülasyon halinde olduğu düşünülünce zamanla tesisatın içerisindeki kir ve çamurlaşma burada tekrar birikerek ısınmama sorunlarına sebep verecektir.

Bina yönetimine bu sorunlar hakkında detaylı açıklama ve bilgilendirme yapılarak merkezi kalorifer sisteminin tamamı kazan dairesinden kimyasal uygulama yapılarak temizlenmiştir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.