Go to Top

Karbon Monoksit Gazı ve Alarm Cihazı

karbonmonoksit

karbonmonoksit zehirlenmesi

Karbon Monoksit Gazı ve Alarm Cihazı

Bu yazımızda sizlere karbon monoksit ve karbon monoksit cihazı hakkında bilgi vermeye çalışacağım, cihazın faydaları nelerdir ve karbon monoksit gazının tehlikesini bu yazımızda görmüş olacağız.

Evlerimizde ısı- ısınma elde etmek için kullandığımız katı, sıvı ve gaz yakıtı kullanan herkesin soba ya da elektrikle çalışan cihazların bulunduğu alanda olması gereken bir cihazdır. Karbon monoksit cihazı elektronik bir alettir direkt elektrik hattından alınan enerji ile ya da pil ile çalışabilir modelleri vardır, ebatları ise bir el büyüklüğündedir.

Karbon Monksitin Tanımı

Karbon monoksit gazı (CO) işareti ile tanımlanır, içinde karbon bulunduran yakıtların yanma esnasında meydana gelen karbon dioksit (CO2) gazından farklı olarak, tam yanmamış yakıt maddelerinden meydana gelmektedir öldürücü özeliğe sahiptir. En başta şömine, ocak, soba, kazan, kombi ve şofben gibi katı, sıvı ve gaz yakıtı ile çalışan ısı ve ısınma elde etmek için kullandığımız alet ve cihazlar için birey veya ev halkının bu ihtiyaç gereçlerini kullanırken tüm güvenlik önlemlerini bilmeleri, iyi anlamaları ve güvenlik şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Karbon Monoksit Cihazının Kullanım Alanları

Karbon monoksit (CO) gazı, baca atık gazı zehirlenmelerinde başlıca sebeptir. Baca gazı sızıntıları ile karşılaşmamak için bina baca sistemi ve tesisatı yapılırken kaliteli ve doğru malzeme kullanılmalı ve yapımından sonra kullanım sürecinde yılda iki defa mutlaka kontrol ve bakımlardan geçirilmelidir. Bakım ve kontrollerin yanı sıra karbon monoksit (CO) gaz alarm cihazı kullanarak oluşabilecek olası ölüm risklerine sebep olan zehirlenmelerin önüne geçmiş olunabilir. Karbon monoksit (CO) gaz alarm cihazı zehirlenme için oluşan yeterli miktarda gazı algıladığı anda yüksek seste uyarıcı siren ile tehlike durumunu haber vermekle birlikte gaz hattındaki gazı kesen çeşitleri de mevcuttur. Karbon monoksit (CO) alarm cihazı, LPG – Metan gibi yanmamış gaz kaçak alarm cihazlarından farklıdır ve yalnızca karbon monoksit (CO) gazını algılar. Karbon Monoksit (CO) zehirlenmesini önlemek için özellikle (CO) işaretli ve algılama özelliğine sahip olan cihazlar tercih edilmelidir. Diğer gaz alarm cihazları oksijenden daha ağır gazları algıladıklarından zemine yakın yerlere monte edilmektedir. Karbon monoksit (CO) alarm cihazı tavana yakın bir yere monte edilmelidir. Üzerlerindeki gazı algılayan sensör tipine göre, kullanım ömrü farklı olduğundan kullanım kılavuzundaki cihaz bilgileri dikkatlice incelenmeli ve etkisi kalmamış ise cihaz yenilenmelidir. Gaz hattına bağlı olan tipteki cihazlar elektrik hattına bağlanmak zorunluluğu olduğundan elektrik kesintisi gibi olasılıklara karşı önlem alınarak pilli tipteki cihazlar da yedekte bulundurulmalıdır.

Cihazın aktif olup olmadığını ya da cihazın pil ömrünü kontrol edebilmek için, cihaz üzerinde bulunan test düğmesi ile arada bir cihazın durumu kontrol edilmelidir. Karbon monoksit (CO) alarm cihazı alırken kesinlikle sertifikalı, Türkçe kullanım kılavuzu, ölçümü yapılmış ve dünya standartlarına uygun olanlar tercih edilmelidir.

Karbon Monoksit (CO) Gazı, özellikle insanların uyku saatlerinde sinsice ortaya çıkan bir düşman gibidir, yavaş yavaş ve toparlanmaya fırsat bırakmadan zehirleyerek öldürür.
, , , , ,
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.