Go to Top

Kombi Bakımını Kim Yapar

Kombi Bakımını Kim Yapar

Kombinin düzgün çalışması ve zehirlenme gibi vak’aların yaşanmaması için periyodik bakımını yaptırmalısınız. Kış gelmeden yapılacak bakım birçok istenmeyen olayın yaşanmasını ve arıza oluşmasını önleyecektir. Bacanın konumu, doğru yerleştirilip yerleştirilmediği gibi ayrıntılar önemlidir. Alt katlarda daha fazla görülen toz, baca ve yanma filtrelerinde oldukça fazladır. Filtrelerin temizlenmesi, baca çekim kontrolü, su tankının basınç kontrolü vb. işlemlerle kombi bakımı yapılmaktadır.

Servis çağırmadan önce kontrol edilmesi gerekenler; Kombiye elektriğinin gelip gelmediğinin priz ya da fişle kontrolü. Gaz ve su vanalarının açık olup olmadığını kontrol etmektir. Kombi su barının ortalama 1,5 bar olması gerekir altında olması durumunda kombi çalışmaz. Kombinin baca borusunun çıkıp çıkmadığını kontrol etmek… Bu kontrollerden sonra kombi hala çalışmıyorsa, servis çağırmak gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi bakımı işinin ehli kişilerce yapılmalıdır. Gelen teknikerin cihaza yaptığı bakım esnasında cihaz sahibi kesinlikle başında durmalı ve teknikerin ne yaptığından haberdar olmalıdır. Cihaz sahibinin de kombi bakımına dair bilgi edinmesi ve teknikerin cihaz bakımında gerekirse müdahale etmesi gerekir.

Bakım için gelen teknikerin yalnızca bez ve elektrik süpürgesiyle yaptığı bakım kesinlikle tam anlamıyla bir bakım değildir. Kombi bakımı mutlaka kış gelmeden yapılmalıdır ve cihaza kesinlikle cihaz sahibinin kendi kendine müdahale etmemesi gerekir. Çok düşük ücretlerle kombi bakımı yapacağını iddia eden firma ya da kişilere itibar etmeyin.

Düşük ücrete bakım bahanesiyle gelen kişiler cihazda çok daha fazla masraf çıkartmaktadırlar. Kombi Arıza tespitinde ücret almadığını söyleyen bakımcılara karşı da uyanık olunmalı. Kombinin sökülüp götürülmesi gerektiğini söyleyen teknik servislere de hemen inanmayın ve gerekirse başka bir servise daha gösterin.

Peki, kombi bakımını kim yapar? Kombi bakımı, uzmanlık ve tecrübe isteyen bir şeydir. Yetkili olmayan, her “biz kombi bakımı” yapıyoruz diyene kombinizi emanet etmeyin. Kombinizi yetkili servislere, sorumluluk alabilecek firmalara gösterin. Kombi bakımının teknik servis elemanlarca, bu işin eğitimini almış kişiler tarafından yapılması, hem cihazınızın arıza çıkarmasını önleyecek, hem de daha ekonomik bir bakım yaptırmanızı sağlayacaktır.

, , , ,
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.