Go to Top

Kombi Seçimi

KOMBİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR

Bugünkü koşullarda yaşadığımız alana kombi seçimi yapıp almadan evvel öncelikle fiyat ve marka incelemesi yapılmaktadır. Bu incelemelere başlamadan evvel kombi cihazının monte edileceği yerin hacim ve ısı yalıtımı bakımından uygunluğunu bilmek sizlerin, öncelikli bilmemiz gereken konulardandır.

Kombinin Monte Edileceği Yerin Hacmi.

Bacalı ve Fanlı kombiler açık hava ortam dokusu gerektiren cihazlardır. Kombilerin çalışma prensibi, ortam havasını kullanarak yanma işlemin gerçekleştirmektir. Bundan sebep cihazların monte edileceği yerlerin alanı min. 10 m³  hacminde olması ve sürekli hava sirkülasyonuna maruz kalarak menfez yolu ile havalandırılmasına bağlıdır.

Havalandırma Durumu

Hermetik tipte olan kombilerin monte edildiği alana menfez takılmasına ihtiyaç yoktur. Sebebi ise bu tipte cihazların gelişmiş baca kiti sayesinde bulundukları yerden değil dış atmosferden alır ve karbon monoksit gazını yine dış atmosfere aynı baca yolu ile atmasıdır. Bacalı bir kombi kapalı bir alan ve dolap içerisine monte edilecekse bu ortamın üst ve alt düzeylerine temiz hava sirkülasyon amacı için sırasıyla 32-65 cm² çapında menfez bulundurulmalıdır.

Bacanın Durumu

Bacalı Kombi cihazlarının monte edileceği alanda atık gazın dış atmosfere tahliyesi için uygun standartta sahip, müstakil veya şönt tipi bir bacaya sahip olması gerekir. Kombilerin atık gaz boru ek parçalarının belli standartlara uygun sızdırmazlık olarak, bağlı olması gerekir. Hermetik Kombi  ve Fanlı Kombiler için baca gereksinimi yoktur. Fakat fanlı olan kombilerde atık gaz kiti, hermetik kombilerde ise baca seti uygun konum ve ölçülerde olmalıdır.

Isı Kayıpları

Kombilerin monte edileceği mahalin ısı kaybı hesabı yapılırken, bulunduğu bölgenin iklimi şartları ve binanın ısı yalıtım durumu dikkate alınmalıdır. Mahal için hesaplanan ısı ihtiyacı dikkate alınmalı ve uygun kapasitede cihaz konulmalıdır. Genelde ülkemiz şartlarında kullanılan cihazlar 20,000 kcal/h ve 24,000 kcal/h kapasitelidir m² büyük olan yerlerde 26,000 kcal/h ve 30,000 kcal/h kulanılır.

Kapalı Devre Kalorifer Tesisatında Dikkat Edilecek Konular.

Kalorifer tesisatında kullanılan cihazlar tesisatla yakında ilgilidir, bir evin ısınma tesisatı yapılırken uluslararası ısınma kalorifer şartnamelerine uygun kalorifer tesisatı yapılması önemlidir. Konuta uygun Kombi cihazının seçimi yapıldıktan sonra konutun büyüklüğüne göre boru çapının belirlenmesi boruların geçeceği yerin belirlenmesi önemlidir.

Kalorifer tesisatında siyah dikişli boru, günümüzde kullanıla PPR-C alüminyum folyolu ve cam elyaf şeklinde ısı iletkenliğini dışa az veren ve dayanıklı boruların kullanılması.

Sıcak su ve Kalorifer ısıtma suyu dönüşlerinde Kombi altındaki filtrelerin monte edilmesi.

Kombinin alt kısmında , Kalorifer dönüş ve Sıcak su borusuna birer adet vananın bulunması.

Tesisatın montaj durumuna göre üstten veya alttan dağıtım olabilir, üstten olursa sıkışan havanın atılabilmesi için otomatik hava purjörünün konulması.

Radyatörler her bir giriş ve çıkışına vana konulması gereklidir.

Kullanım sırasında tesisat içinde oluşabilecek hava sıkışmasını önlemek için her bir radyatörün üst kısmına hava purjörünün (atıcı) konulması.

Kalorifer tesisatının zorunlu hallerde boşaltılabilmesi için uygun yerde bir tahliye boşaltma musluğunun konulması. Banyo veya balkon süzgecinin yakınında olması daha uygundur.

Doğalgaz Tesisatının Montaj Kuralları

Doğalgaz tesisatına uygun özel boru kullanılmalıdır. Dişli borularda fitings parçalar için borunun diş kısımlarına keten ve sızdırmazlık macunun kullanılması. Kaynaklı ise uygun kaynak şeklinin yapılması.

Boruların çapı ve geçiş yönleri projeye uygun olmalıdır.

Kombi ve diğer gaz yakıcı cihazların giriş kısımlarına mutlaka açma kapama d.gaz küresel vana konulmalıdır.

Doğalgaz borusu kartonpiyer altından, lambri arkası ve dolap içlerinden geçirilemez. Açıktan gitmesi mutlak kuraldır.

Doğalgaz geçişlerinin yönleri için bağlı bulunduğu gaz idaresi şartnamesine uyulmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır, kopyalanıp kullanılamaz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
istanbul diyarbakır nakliyat istanbul bursa nakliyat istanbul çanakkale nakliyat istanbul edirne nakliyat istanbul kırklareli nakliyat istanbul kocaeli nakliyat istanbul sakarya nakliyat istanbul tekirdağ nakliyat istanbul antalya nakliyat istanbul ankara nakliyat