Go to Top

Kombi Servis Teknik Belgesini Kim Verir

 

Kombi Servis Teknik Belgesini Kim Verir

Kombi servisleri hayatımızı emanet ettiğimiz kurumlardan biri olma niteliğindedir. Bu sebeple yeterli eğitim ve beceriye sahip olmayan kombi teknik servisleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Evimizde bulunan birçok teknolojik alet sağladıkları kolaylığın yanında çok sayıda da tehlike meydana getirmektedir. Özellikle kış aylarında karşılaşılan gaz zehirlenmeleri birçok insanımızın ölümüne sebep olmaktadır. Farkına çok zor varılabilen bu durum karşısında yapılabilecek şeyler kalitesini kanıtlamış ürün kullanmak, ürününüzün bakımını yılda en az 1 kez yaptırmak, herhangi bir arıza durumunda sadece yetkili teknik servislerden yardım almaktır.

Elektronik aletler belirli rutinler içerisinde bakım ve onarım geçirmek zorundadırlar. Kombi servis teknik belgesini kim verir diye düşünüldüğünde ilk akla gelenler özel kombi eğitimi veren kurslardır. Bu kurslarda kombi servis elemanları yeterlilik eğitimleri almakta ve düzenli olarak kendilerini geliştirmek için bu eğitimlere katılmaktadırlar. Bu tür gelişim eğitimlerini teknik servisliğini yaptıkları büyük firmalar kendi bünyelerinde vermektedirler.

Kombi Servislerinin Sahip Olması Gereken Belgeler

Yetkili servislerin birçok belgeye sahip olmaları gerekir. Bu belgelerden bir tanesi Türk Standartları Enstitüsünün vermiş olduğu, ürünlerinin TSE standartlarına uygun olduğunu belirten Hizmet Yeterlilik Belgesi’ dir. Diğer bir belge ise hizmeti verilen kombi şirketinin vermiş olduğu yeterlilik eğitimini aldığını gösteren Kombi Eğitim Belgesi’ dir. Bir diğer belge ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ nca hazırlanmış tüketicinin korunması hakkında kanun gereği satış sonrası hizmetleri yerine getirmek amacıyla yine hizmeti verilecek markanın verdiği Servis Yetki Belgesi’ dir.

Yeterlilik belgelerini veren kurslarda, kombi teknik elemanları hem teorik hem de uygulamaları eğitimlere girmekte ve kurs bitiminde sınavlarını başarı ile verdikleri takdirde yeterlilik belgelerini almaktadırlar. Kombi servis teknik belgesini kim verir sorusu bürokratik işlemlerin çok karmaşık olduğu ülkemizde ilgili kurumlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi alabilmek için Sanayi ve Ticaret Odası’ ndan ve ya Sanayi ve Ticaret Bakanlığından detaylı bilgi alınabilmektedir. Kombi teknik eğitimlerini veren kurslar detaylıca araştırılmalı ve verecekleri belgelerin geçerlilikleri önceden incelenmelidir. Gerek halkın gerekse kombi teknik servis personellerinin mağdur olmamaları için yasalara uygun şekilde hareket edilmeli ve iş ahlakının dışına çıkılmamalıdır.

Bir önceki konumuz İgdaş Kombi Bakım Uyarısı  adlı makalemizi okuyup gözden geçirmenizde fayda vardır.

, , , ,
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.