Go to Top

Kombi SSS

Kombi SSS

Kombi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular.

Kombi hakkında merak ettikleriniz soru ve cevap şeklinde aşağıda ki bölümde yer almaktadır.

Kombi Nedir?

Yaşama alanlarının ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını sağlayan cihazın adıdır. Şofben ve Kat kaloriferinin Kombinasyonu olarak kısaca Kombi adını almıştır.

Kombi, nasıl bir cihazdır?

Kat kaloriferinden ufak olan bu cihaz aynı zamanda duvara asılabilir özeliğine sahiptir. Bu sebeple ek olarak az yer kaplayan, kolay taşınabilen ve sissiz çalışmasıyla kullanıcılara bireysel ısınma olanağı ile konfor sağlar.

Kombi cihazının avantajları nelerdir?

Kombiler, bireysel kullanım serbestliği sağlar, ne kadar kullandığınızı bilirsiniz ve ödersiniz. Sıcak su ve ısınma konforunu bir arada yaşarsınız. Ayrı ayrı cihazlar (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek yoktur.

Kombi hangi mekânlara uygundur?

Kombiler, ilk çıktığı zamanlarda küçük mekânlarda uygulanan kombi, gelişen teknoloji sayesinde ve kaskad sistemi uygulamasıyla geniş mekânlar için de ısıtma sağlanabiliyor

Kombi güvenli midir?

Kombiler cihaz üzerinde bulunan güvenlik elemanlarına sahiptirler, bunlar bacanın geri tepmesi, aşırı ısınması, alev sönmesine, gaz kaçağına ve donmaya karşı TSE standartlarına uygun her türlü önlem tertibat ile korunmaktadır.

Kombiler kaça ayrılır?

Konvansiyonel ve Yoğuşmalı kombi cihazları.

Ateşleme sistemine göre:  Elektronik ve pilot ateşlemeli olarak ikiye ayrılır.

Baca sistemine göre: Çalışma ilkesine göre bacalı kombi, baca fanlı kombi (yarı hermetik) ve hermetik kombi olarak üçe ayrılır.

Kombi alırken neler dikkat edilir?

Kombi alırken nasıl bir ürün alacağınızı araştırın. Isıtma sistemleri ile alakalı satış yapan bayilerden teknik bilgi içerikli broşürler alın. Cihazın kapasitesi ile ilgili bilgi edinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Servis ağı geniş olan ve güçlü firmaların cihazını tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Tüketim ve servis maliyeti uygun olan kombi cihazlarını ileride önemli yeri olduğunu unutmayın.

Kombilerin özelikleri nelerdir?

Kombilerin teknik özellikleri birbirinin benzeri olmasına rağmen, gelişen teknoloji ile dijital panelli, yüksek alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, arıza ikaz sistemleri, iç ve dış hava termostatları ve donmaya karşı koruma gibi ilave teknik özellikler kombileri ayrı ayrı modellere ayırır. 

Bacalı kombi ve Hermetik kombi arasındaki fark nedir?

Bacalı kombiler fan olmadan çalışır. İçerisindeki atık gaz kendi sıcaklığından dolayı genleşme yaparak yükselir, genleşen gazlar bir baca sistemi yardımı ile atılır. Bu sebeple bacalı kombinin bulunduğu binada, standartlara uygun baca sistemi olmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan karbon monoksit gazları öldürücü olabilir. Hermetik kombiler ise fan ile çalışır. Atık gaz fan vasıtası ile bacanın iç borusundan atılır, dış borudan ise yanma havası yanma odasına çekilir. Bu sebeple hermetik kombilerin bir bina baca sistemine ihtiyacı yoktur. Evin dış ortama açılabilen herhangi bir alanına monte edilebilir. Ortamdaki havaya ihtiyaç duyma ve iç havayı kirletmez.

Hangi kombi modelini seçmeliyim?

Yaşadığınız binada, baca standartlarına uygun olduğuna emin olduğunuz bir baca sistemi var ise ve ya uygun müstakil baca bulunmakta ise bacalı kombi kullanılabilir. Yok, ise kesinlikle hermetik kombi tercih etmelisiniz.

Yoğuşmalı kombilerin ne özelliği vardır?

Yoğuşmalı kombiler, öncelikli olarak az enerji tüketimine sahiptirler, böylece yakıt maliyetini düşürmüş olurlar. Yoğuşmalı cihazlar yanmamış atık gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığı ile ilave verim ile enerji kazanırlar.

Yoğuşmalı kombiler uzun metrajda ve düşük ısı ile çalıştırılması gerektiğinden küçük çaptaki daireler için uygun değildir. İdeal kullanımı (30-50 *C) yerden ısıtma sistemlerinde ve petek sayısı çok olan dairelerdir.

Kombiler nereye monte edilmelidir?

Kombiler açık havaya, dış duvar ve balkon gibi yerlere monte edilemezler. Banyolara monte edilemezler. Dairenizin içinde mutfak ve kapalı balkon içine monte edilebilir. Camekanlı veya plastik camla kaplanmış balkona monte edilebilir, ancak gerekli havalandırma kurallarına göre yapılır.  Bu mekanlar ile ilgili doğal gaz kuralları ve şartnameleri mevcuttur.

Kombinin kullanım ömrü ne kadardır?

Kullanılan metal ve parçaların yıpranma yılı göz önünde bulundurularak, kombilerin ekonomik ömrü Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir.

Kombi arıza yapınca ne yapmalıyım?

Kombi arıza yaptığı durumlarda öncelikle kullanma kılavuzundaki yönergeleri okuyun uygulamanız gereklidir. Arıza yine de devam ediyorsa uzman bir kombi teknik servis firmasından yardım isteyiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.