Go to Top

Neden Tesisat Temizliği Tavsiye Edilir

Neden Tesisat Temizliği Tavsiye Edilir.

Isınma enerjimiz hakkında: Öncelikle bahsetmekte fayda var ki, yapılan araştırmalara göre ülkemizde enerjinin %85 ‘inin ısınma amacı ile tüketildiği belirlenmiştir. Isınma enerjisinde dışa bağımlı olmamız da üzücü bir gerçektir, kullandığımız bu enerjinin %71,5 ‘ini ülkemiz ithal etmektedir. Kendi üretimimizmiş gibi kullanılan bu enerji rahatlığı devam ettiği takdirde ülke ekonomisi için karamsar tablo oluşmaması kaçınılmaz olacaktır.

Enerji kullanımı ile yapılan araştırmalarda gördüğümüz sonuç, Dünya Enerji tüketiminde ki tabloda (1 Türk = 4 Japon) tüketim olarak akademik verilerde yer almaktadır (kaynak Yıldız Teknik Üniversitesi). Kullanım doğalgazının dolara endekslenmesi buna bir sebeptir. Fakat tasarruf için etkin bir rol değildir, yapılan zamlar dışında bilinçlendirici hiçbir faktör yoktur. Yalnızca markaların kendi ürünlerine yönelik tanıtım reklamları vardır. Bu sebeple Neden tesisat temizliği tavsiye edilir şeklindeki sorunun cevabını sizlere kısaca açıklamak isteriz.

 

Neden tesisat temizliği:

Isıtma tesisat sistemlerinde çoğunlukla akışkan su kullanılmaktadır. Sürekli olarak pompa yardımı ile devir daim edilen ve ısınıp soğuyan su, temas ettiği yüzeylerde aşındırıcı bir etki oluşturmaktadır. Bu sebeple suyun temas ettiği radyatör petek iç yüzeyleri, kombi ve kazanların pompa, eşanjör, vana ve boruların iç yüzeyleri hareketli suyun aşındırması yolu ile kireç, kışır gibi maddelerin su içerisinde dolaşması küçük parçacıkların ve ince geçişlerin olduğu yerlerin tıkanmasına sebep olur.  Başka bir sebep ise paslanma, metal veya metal alaşımların ısınma suyunda oluşan kimyasal etkilerle ayrışması ve aşınması sürecidir. Tüm bu etkenler ısınma sistemlerinde ısı kaybı, aşınma, kireçlenme, paslanma ve çürümelere neden olur.

Bahsedilen sorunlar su dolaşımı sırasında gürültülü çalışan bir tesisat, radyatör, kombi ve ya kazanlar da çeşitli arızaların meydana gelmesi ve verimsiz çalışmalarına yol açar. Ayrıca su da bulunan kireç parçaları boru içlerine, kombi ve petek gibi ısınmamızı sağlayan cihaz ve parçaların iç yüzeylerine dağılıp yapışması özelikle peteklerde ısı iletkenliğini önemli derece de azaltır. Bütün bu sayılan sebepler yeterli ısının alınamaması ve oluşan ısı kaybı ile kullanmakta olduğumuz cihazları ısınabilmek için daha fazla çalıştırmamızı ve daha fazla bir enerji tüketimi ile yüksek faturalar ödememize ve ülke ekonomisine ağır yük olmasına sebeptir.  Bizler ise bu sebeplerden dolayı amacımız ısıtma sistemlerinde oluşan bu olumsuz durumdan sizleri kurtarmak ve profesyonel yollarla ısıtma tesisatını temizlemek ve yeniden oluşumunu önlemek için koruma altına almaktır. Neden tesisat temizliği tavsiye edilir sorusu kısaca bu şekilde özetlenebilir.

Kireç Oluşumu: Suyun içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve silikat maddeleri suyun sıcaklık ve soğukluk dengesinin bozulduğu anda çözülür ve belli ısılarda kristalize olması ile kireç oluşumu meydana gelmektedir. Oluşan bu sert kireç tabakası ısı transferini zorlaştırmakta ve enerji verimliliğini düşürmektedir.

Korozyon Oluşumu: Korozyon; Metal ve metal alaşımlı yüzeylerde Fiziksel, Kimyasal ve Elktro-kimyasal korozyon belirli bir sürecin sonunda ayrışması ve aşınması ile oluşmaktadır. Alüminyumun ve bakırın oksitlenmesi demirin paslanması örnek verilebilir. Bu süreçte aşınma, paslanma, çürüme ve çukurlaşma gibi durumlar oluşabilir. Temizlik sonucu boru içlerinde oluşan bir pürüzsüz yüzey daha az kimyasal saldırıya maruz kalır.

Balkanlı Teknik, tesisat temizliğini tavsiye etmektedir. Tesisat temizliği kombinin ömrünü uzatır yakıt sarfiyatını azaltır daha az fatura gelir. Faturalarda tasarruf oranları ay ve hava koşullarına doğrudan orantılı olmakla değişkenlik gösterebilir.

 

Bu nedenle biz Balkanlı Teknik olarak, Neden tesisat temizliği tavsiye edilir sorusunu umarız özet de olsa açıklık getirebilmişizdir. Ve bu sebeple kombilerde ihmal edilmeyen periyodik bakımları ve radyatörlerde tesisat temizliğini tavsiye etmekteyiz.

,
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.