Go to Top

Petek Temizliği Neden Yapılmalı

Isıtma Sistemlerinde Petek Temizliği Neden Yapılmalı ?

Petek Temizliği Neden yapılmalı?

Kalorifer Isıtma sistemlerinde kullanım ömrü boyunca içerisinde iç korozyon demir oksit ve kireç içeren kalın bir siyah çamur oluşturur. Bu çamurlaşmalar ısıtma sisteminizde onarılamaz hasara neden olabilir ve pahalı arızalara neden bile olabilir. Eğer iyileştirme yapılmazsa kombi veya kazanın daha fazla çalışmasına neden olur ve radyatör peteklerinin ve boruların içini çamurla doldurur. Isıtma sisteminiz iyi bir petek temizleme işleminden sonra sistemdeki suyun serbestçe dolaşması sağlanmış olacak ve sistem koruma altına alınmış olacak. Gelecekte evinizin bir inşaat haline gelmesini önlemek için Petek temizliğinin yapılması gerek. Merak edilen Petek Temizliği Neden Yapılmalı sorusunu sizler için aşağıda cevaplamaya çalıştık.

Evimdeki kalorifer ısıtma sisteminde petek temizleme ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir demir oksit çamurlaşması, sistem korozyon oluşma sonuçları ve diğer birçok belirti aşağıda listelenmiştir. Bu belirtilerden bir veya daha fazla belirti kalorifer ısıtma sistemine radyatör petek temizliği yapılması yararlı olacaktır.

petek temizliği neden yapılmalı

Vana ve parçalarda çok az veya hiç sıcak su olmaması

Çamurlu ve kireçli 3 yollu vanalar. Boru ve eşanjörün içinden 3 yollu vana ve diğer parçalar ile sistemden çıkan sıcak su miktarını azaltır.

 

 

 

neden-petek-temizligi_2Radyatörlerde sızıntı ve panelde kirli su bulunması

Isıtma sisteminde su sızıntıların oluşması siyah veya kahverengi su görünümü iç korozyon oluşumunun bir işaretidir. Demir oksit, çamur ve diğer oluşumların gerçekleşmesi ile kirlenme durumunu göstermektedir.

 

 

 

neden-petek-temizligi_3Kombinin yüksek sesle çalışması ya da kısa aralıkla kesilmesi

Kombiden gürültü gelir ya da aralıklarla yanması kesilir. Sistemde işletme birikimi sonucu bu sık sık meydana geliyorsa, pahalı bir onarım veya parça değişimine neden olur.

 

 

 

 

neden-petek-temizligi_4Radyatörlerde soğuk noktalar var

Radyatör peteklerin içinde soğuk noktalar siyah çamur ve kireç birikiminden kaynaklanmaktadır. Peteklerin yüksek verimlilikte çalışmasının düşmesine ve evinizi ısıtmak için daha fazla maliyet ödemenize neden olur.

 

 

 

neden-petek-temizligi_5Peteklerin altı ısınmıyor soğuk

Sistemde meydana gelen sonuçlar peteklerde siyah demir oksit çamuru oluşturur. Oluşan bu çamurlaşma, peteklerin alt kısımlarında birikir ve radyatörün devirdayim yapmasını yani  su akışını engeller.

Petek temizleme işlemi ile ağır çalışan sistem ortadan kalkmış olur ve suyun dolaşımı hızlanır.

 

 

neden-petek-temizligi_6Üstü ısınmayan Radyatör petekleri

Üstü ısınmayan Peteklerin mevcut sistemin paslanması sonucu hidrojen gazının birikmesi mustariptir. Oluşan aşırı hava ve paslanma sürecini yapılan petek temizleme işlemi ile azaltmak mümkün olmaktadır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.