Go to Top

Petek Temizliği SSS

Petek Temizliği SSS

Petek Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular.

Petek Temizliği, tesisat temizleme ve kombi petek temizleme ile ilgili merak edilen soruları ve cevapları aşağıda bulunmaktadır.

Peteklerin altı ısınıyor-üstü soğuk mu?

Radyatörler hava yapmış olabilir, kalorifer peteğinin havasını alın.

-Kalorifer Sisteminizde Hatalı Bağlantı Olabilir.

(Standart seri bağlantılı tesisat hatlarında petekte ki giriş ve çıkış bağlantısı ters yapılmıştır, dönüş hattı yerine gidiş hattı, gidiş hattı yerine dönüş hattı bağlanmıştır. Mobil sistem olarak adlandırılan paralel bağlantılı kolektör bulunan sistemlerde, peteğin giriş ve çıkışı terstir ya da kolektör bağlantısında gidiş dönüş sıralamasında bağlantı hatası olabilir.)

Petekler az ısınıyor sebebi ne olabilir?

-Petekler iniz Kireç Tutmuş Olabilir.

-Kalorifer sisteminde ki bağlantılar veya boru çapları yanlış olabilir.

 (Bilinçsizce yapılan tesisatlar da uygun olmayan boru çapları kullanılmıştır, bunlar ısınma sisteminizi olumsuz olarak etkiler %20 oranlarında ısı kaybı yaşarsınız.)

En son petek ısınmıyor sebebi ne olabilir?

-Sirkülasyon pompası bloke olmuş olabilir ya da kombiniz yetersiz olabilir.

-Tesisat bağlantılarında veya boru seçiminde hata olabilir.

-Tesisatınız Çamur, Pas ve Kireçten Dolayı Tıkanmış kirlenmiş Olabilir.

Kalorifer temizliği yapılınca ısınma sorunu devam eder mi?

Kalorifer temizleme işleminden sonra ısınmama sorunu ortadan kalkar, uygun şekilde yapılmış olan tesisatlar da temizlik sonrası kalorifer sisteminde ısınma sorun kalmaz.

Eski ısınma kalorifer tesisatında yapılan değişiklikler nedeniyle özelikle merkezi sistemden bireysele dönüşüm yapılması durumunda var olan eski döküm petekleri kullanmaya devam ediyorsanız petek hava alma purjörünün olup olmadığını kontrol ediniz. Merkezi kalorifer sisteminde; Kömürlü kazan veya Fueloil ile çalışan kazanlardan, doğalgazlı kazana geçiş yapılmış merkezi sistem ile ısınmaya devam edilmesi durumunda.  Çatı katında denge kabı sistemin akış dönüşümünde yapılan tesisat değişikliği ve iptali gibi durumlarda ve kazan dairesine konulan genleşme tankının yanı sıra, katlardaki peteklerin havasını almak için kullanılan hava alma purjörünün bulunmaması yapılan kalorifer temizleme işlemini olumsuz etkiler. Kalorifer temizliğinin sorunsuz olması için hava alma purjörlerini kontrol edip yok ise bir uzmandan yardım alınız.

Petek temizleme işleminden sonra peteklerde sızıntı olacak mı?

Kullandığımız kimyasallar Asit içermeyen ürünler olduğu için bunlar; Bakır ve Alüminyum bileşenlerde korozyonu eritmek için formüle edilmiştir Panel, Döküm ve Alüminyum Radyatörlerinizde kullanıma uygundur.

Yapılan petek temizleme işlemi sonrasında sisteminiz standart ısınma işlevine kavuşacaktır.

% | % Single Page
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.