Go to Top

Yerden Isıtma Tesisat Temizliği

Yerden Isıtma Tesisat Temizliği

Kalorifer kullanımı son zamanlarda artması ile birlikte sistemin farklılığına ve yapılışına bağlı olarak sorunlarda oluşmaktadır. Kalorifer den önce evlerimiz de odun sobaları bulunmakta idi. Odun sobalarının yerini oldukça kolay bir kullanıma sahip olan kaloriferler almaktadır. Kalorifer sistemi hemen hemen her yapıya uygun şartlar altında uygulanabilmektedir.

Merkezi sistemde ve bireysel kullanımda oluşan sorunlarda ortak olarak peteklerin ısınmama sorunu vardır bunun yanında kalorifer şartlarının yapımında teknik hataların oluşması ve bilinçsiz kullanım ısı kayıplarına sebep olmaktadır. Merkezi sistemde bu hatalar daha az görülse de bireysel de bu hatalar oldukça fazladır. Bireysel ısınma için kullanılan Ppr-c borulama ile düz hat üzerinde kurulu radyatör petek sistemidir radyatörle kullanılan mobil sistemde ise her peteğe ayrı boru hattı gitmektedir ve bunlardan farklı olan sistemlerden birisi de yerden ısıtma sistemidir boruların şap altından giderek tüm odaları dolaşarak ısıtmasıdır.

Yerden Isıtma Tesisat Sistemi

Şap altı ısıtma veya yerden ısıtma tesisatı olarak da bilinen ısıtma tesisat sistemi, son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Uzmanlar tarafından yerden ısıtmanın bazı evler için daha uygun olduğu da söylenmektedir. Normal bir ısıtma sisteminde borular vasıtası ile radyatörlere veya peteklere sıcak su taşınır ve ısıtma sağlanmış olur, yerden ısıtma sisteminde ise ısıtma olayı yalnızca borular vasıtası ile radyatör veya petek kullanılmadan zemin kaplaması altında kalarak seyrekçe monte edilen borular sayesinde gerçekleşmektedir.

Yerden Isıtma Tesisat Sistemi Neden Yeteri Kadar Isıtmaz?

Yerden ısıtma tesisatlarında zamanla kirlenme ile birlikte boruların içerisinde birikintiler oluşur. Bu birikintiler bakıldığında çamur gibi görülebilir fakat bunlar kapalı bir devre sistemi olan ve sürekli kullanımda ısınarak ısınmadan sonra dinlenen suyun zamanla boruların içerisinde oluşmuş bakteri birikimidir.

Yerden Isıtma Sisteminin Temizliği ve Bakımı

Uzun yıllar kullandığınız bu sistemler yerden ısıtma tesisatında tortu birikmesi en önemli sorundur. Kullanılan su kireçli su ise metal yüzeylerde kireçlenme de olabilir. Kapalı devre bir sistem olduğundan içerisinde neler oluştuğunu hangi bölgede sorun oluştuğunu görmek mümkün değildir. Yerden ısıtma sistemeler özel sıvı ve makineler ile temizlenir bu sayede sistem içinde bulunan kireç ve bakteri tortuları çözülmüş olur. Kireç özellikle kolektör de sorun oluşturabilir ve sistemin sirkülasyonu bozulabilir.

Yerden ısıtma Tesisat temizleme işlemleri de daha iyi bir ısıtma işlemi için gerekli olmaktadır. Tesisat temizliği kalorifer bakım uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Oldukça kolay bir ısınma şekli olan kalorifer uygun tesisat kurulduktan sonra her evde, iş yerinde kullanılarak daha rahat ve oldukça da temiz bir ısınma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yerden ısıtma sisteminizde sorun yaşıyorsanız  0212 875 16 17 telefon numarasından iletişim kurabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.